Choroby psychiczne, czyli nie bój się psychologa!
jąkanie wielkpolska
Do psychologa udajemy się coraz częściej, a powodów jest coraz więcej. Z reguły chodzi tutaj o stany lękowe, depresję czy po prostu nieradzenie sobie ze stresem. Niestety coraz więcej ludzi ma z tym wszystkim kłopoty. Może być to efekt nieustannej pracy, złego trybu życia czy ciągłego stresu w codziennym życiu. Wiele osób często nie uświadamia sobie nawet swoich własnych problemów i tego, że konieczna jest wizyta u psychologa. Niestety duża część osób wprost wstydzi się o problemach rozmawiać i próbuje sobie z nimi radzić na inne sposoby, nierzadko sięgając po różnego rodzaju używki.
Tymczasem depresja czy inne zaburzenia psychiczne mogą mieć bardzo poważne skutki, dlatego też konieczna jest właściwa reakcja. Bardzo często to właśnie fachowa pomoc psychologiczna jest kluczowa w rozwiązaniu problemów. Warto więc wiedzieć, kiedy wybrać się do psychologa oraz w jaki sposób przygotować się do wizyty i czego się tak w zasadzie spodziewać. Wskazaniem do regularnych spotkań z psychologiem z pewnością będzie zdiagnozowanie różnego rodzaju chorób psychicznych, w tym przede wszystkim wspomnianej już depresji, ale także stanów lękowych czy ogólnych problemów ze stresem. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że praca nad rozwiązaniem tego typu kłopotów nie odbywa się z dnia na dzień i nie znikają one już po pierwszej wizycie. Jest to pewien proces, który wymaga od nas właściwego podejścia i zdania sobie sprawy, że potrzebny jest czas.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
Wybierając się na wizytę do psychologa wiele osób totalnie nie wie, czego się spodziewać. Warto więc odpowiednio przygotować się do tej pierwszej wizyty. Z pewnością ułatwi to pracę lekarza, ale także spowoduje, że zdecydowanie mniej będziemy się obawiać spotkania w cztery oczy z psychologiem. Nie chodzi jednak tutaj o spisanie sobie na kartce wszystkich naszych problemów, by móc je potem wyrecytować. Oczywiście bywa to pomocne, lecz o wiele istotniejsze jest, by zastanowić się nad tym, co najbardziej nam dokucza i z czym najbardziej sobie nie radzimy. Pierwsza wizyta u psychologa to bowiem swego rodzaju rozpoznanie – jest to jedynie wstęp do dalszych spotkań, który ma na celu nakreślenie głównego tła problemów.
Bardzo ważne jest więc, aby uświadomić sobie, że psycholog nie będzie w stanie nam pomóc, jeżeli nie sprecyzujemy naszych oczekiwań oraz nie nakreślimy w odpowiedni sposób naszych spraw. W tym wszystkim musimy być jak najbardziej szczerzy i otwarci, wierząc że psycholog będzie mógł jak najskuteczniej nam pomóc. Nie jest to łatwe, tym bardziej, że z reguły u psychologa mówimy o rzeczach, które sprawiają nam trudność. Pamiętajmy jednak, że problemy natury psychicznej często wymagają bardzo głębokiej analizy. Pierwszy krok to zawsze umówienie się na wizytę – to z pewnością dobry początek, by poradzić sobie z chorobą psychiczną, choć efekty z reguły przychodzą z czasem. Niekiedy nawet już ta pierwsza wizyta potrafi jednak zdziałać prawdziwe cuda.